ترویج فرهنگ مسئولیت اجتماعی

هم افزایی و هدایت هدفمند فعالیت های مسئولیت اجتماعی در بین فعالان اقتصادی، یکی از ماموریت های اصلی جامعه نیکوکاری ابرار می باشد. در این راستا و در گام نخست، ترویج فرهنگ و ارزش ایفای مسئولیت اجتماعی مدنظر قرار گرفت. بدین منظور همایش ها و سمینارهایی در سطوح ملی، منطقه ای و محلی برگزار شد:  

نشست هم اندیشی، توسعه اشتغال و کارآفرینی:  1392

 نخستین نشست هم اندیشی جامعه نیکوکاری ابرار با موضوع توسعه کارآفرینی و اشتغال با حضور فعالان بخش خصوصی، خیرین و موسسات خیریه فعال در حوزه کارآفرینی و اشتغال در مورخ 17/4/1392 درمحل اتاق بازرگانی ایران برگزار گردید.

هدف از برگزاری این نشست اشاره به نقش و جایگاه ویژه ابرار به عنوان مرجعی جهت ایجاد هم افزایی و انسجام در میان خیرین فعال در حوزه کارآفرینی و اشتغال و همچنین تشکیل کارگروه هایی تخصصی جهت بهره برداری از پتانسیل مذکور در راستای ماموریت اصلی ابرار بوده است.

به همین جهت با دعوت از کارشناسان، خیرین، کارآفرینان و موسسات خیریه به نام در این حوزه اهمیت موضوع به بحث و گفتگو گذاشته شد. در ابتدای نشست آقای محسن جلالپور نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به نقش و جایگاه ابرار در هم افزایی و شبکه سازی فعالان حوزه کارآفرینی و اشتغال نشست را آغاز و در ادامه سرکار خانم فیروزه صابر، مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی با اشاره به اهمیت شبکه سازی خیرین به برخی تجربیات خود در این زمینه اشاره داشت. بعد از ایشان آقای دکتر احمدپور داریانی عضو هیات علمی دانشگاه تهران به توانمندی سازی خیرین و نقش و جایگاه ابرار در این حوزه پرداخت و سپس دکتر عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس به نقش کارآفرینی و اشتغال در توسعه اجتماعی اشاره داشت. سپس مطالبی در مورد حمایت از درآمدزایی و اشتغال زایی پایدار در بنگاه های خیریه ارائه شد و در انتهای جلسه نیز پرسش های حاضرین مطرح که توسط سخنرانان جلسه به آنها پاسخ داده شد در پایان جلسه، در حدود 40 نفر از حاضرین برای عضویت در کارگروه های تخصصی تشکیل شده، اعلام آمادگی نمودند.

 

در ادامه نیز کمیته های تخصصی ابرار با حضور داوطلبان به برگزاری جلسات مستمر و تدوین ماموریت و برنامه های خود پرداختند.

تشکیل سمینار بمنظور ایجاد شبکه برای موسسات خیریه و مردم نهاد کمیته شبکه سازی که از سال 1391 با همکاری مشترک جامعه نیکوکاری ابرار و حمایت اتاق بازرگانی ایران آغاز به کار نموده بود . در تاریخ 25/09/1392 سمیناری را با حضور تعدادی از سمن ها و موسسات نیکوکاری فعال با اهداف زیر در اتاق بازرگانی ایران به اجرا درآورد

1- همگرایی سمن ها و موسسات در راستای اهداف مشترک و کمک به اثربخشی فعالیت های آنان

2- نهادینه کردن سمن ها و موسسات در اداره جامعه مدنی

3- کمک به اصلاح قوانین و تحکیم موقعیت و تثبیت جایگاه قانونی سمن ها و موسسات در کشور

4- کمک به افزایش اعتبار علمی و توسعه ظرفیت مدیریتی سمن ها و موسسات

5- احیاء و توسعه نقش مشورتی سمن ها و موسسات در پی ریزی سیاست های کلان کشور

6- کمک به بهره مندی سمن ها و موسسات از تجارب یکدیگر از طریق اجرا و انتشار مطالعات کاربردی و مستندسازی نمونه های موفق

7- ترویج و اشاعه فرهنگ خدمات داوطلبانه در اقشار مختلف در سطح ملی

8- کمک به توسعه فرهنگ تشکل گرایی و کار جمعی در سمن ها و موسسات

9- کمک به ساماندهی خدمات نیکوکاری بنگاه های اقتصادی و ترغیب و ترویج مسئولیت اجتماعی شرکتها

10- تعامل و همکاری با نهادهای مدنی معتبر خارج از کشور جهت انتقال تجربیات و فعالیت های خیرخواهانه مشترک

كميته شبكه سازي طي برگزاري 10 جلسه در سال 92 اقدام به تهيه و تنظيم اساسنامه اي نمود تحت عنوان (اساسنامه سمن ها و مؤسسات خيريه ) با اهداف و مأموريتهاي ذكر شده، در ادامه اين كميته به اين نتيجه رسيد، برای راه اندازی و تأسیس یک شبکه متشکل از سمن ها و مؤسسات خيريه باید ابتدا طی فراخونی که از بین مؤسسات فعال در این حوزه به عمل می آورد عضوگیری نموده و از بین این اعضاء تعدادی را به عنوان هیأت مؤسس انتخاب، تا برای ثبت شبکه در وزارت کشور اقدام نمایند . درپی آن بعد از ثبت، مجمع برگزار نموده  و ارکان اصلی آن مشخص شده تا بتواند بصورت يك شبكه متشكل از مؤسسات نيكوكاري با حمایت فعالان اقتصادی شروع به فعاليت نمايد .


 

 


همایش نیکوکاری و فعالان اقتصادی :

نیکوکاری را در همه جوامع  و در همه لایه های اجتماعی می توان یافت. با هدف ارتقاء فرهنگ نيكوكاري در بين فعالان اقتصادي، جامعه نیکوکاری ابرار بر آن شد تا از راه برگزاري يك همايش نشان دهد  نیکی را میتوان آموخت و ترویج کرد و فعاليتهاي خيرخواهانه  یک مسئولیت اجتماعی است و فعال اقتصادی فقط ثروت آفرین و شغل آفرین نیست، بلکه در نیکی آفرینی و امیدآفرینی نیز فعال است و پر نشاط.

همايش نيكوكاري و فعالان اقتصادي حاصل یکسال تلاش ابرار بود كه در تاريخ 14 اسفند 1392 در محل اتاق بازرگاني ایران، با حضور بازرگانان خيّر، دانشگاهيان و مقامات دولتي برگزار گرديد. در اين كنفرانس تلاش ابرار بر این بود كه نیکی را باید ترویج و تسهیل کرد. هم فعالان اقتصادی را باید نیکوکاری آموخت و هم نیکوکاران را فعالیت اقتصادی.  هم از دولت باید خواست نیکی را پاس بدارد و ارتقاء فرهنگ نیکوکاری را در برنامه های خود قرار دهد، و  هم از کشاورز و صنعتگر و بازرگان باید خواست  تا آنچه را ابداع و خلق میکنند با نیکوکاری تداوم بخشند.

بر همین مبناهمایش بر دو محور اصلي استوار گشت و هر يك از اين اركان تبديل به موضوع يك پانل گرديد. محور اول با اين باور شكل گرفت كه نیکوکاری همزمان با انسان شکل گرفته و تحول یافته، در همه جوامع، ادیان و مذاهب ظهور وبروز داشته و در کنار امیال و تمایلات مادیگرایانه امروز به حضور و حیات خود ادامه میدهد. لذا موضوع پانل اول "بررسی نیکوکاری در ادیان و جوامع، تعاملات بین المللی و مسئولیت اجتماعی" انتخاب شد. محور دوم بر اين اعتقاد بود كه گسترش فرهنگ نیکوکاری با مسئولیت پذیری دولت و جامعه مدنی تسهیل خواهد گردید و تولیدکنندگان و بازرگانان  میتوانند و بايد در کنار دانشگاهیان  و خبرگان علم و عمل نیکوکاری را در جامعه اعتلا بخشند. لذا براي پانل دوم موضوع " ابعاد روانشناختی، فرهنگی و اجتماعی در فعالیت های خیر خواهانه" انتخاب گرديد.

 

 

در مراسم افتتاحيه كه با حضور نزديك به 300 نفر از علاقمندان برگزار شد جناب آقاي دكتر نهاونديان رئيس دفتر رياست جمهوري و جناب آقاي مهندس شافعي رئيس اتاق ايران در سخناني به تعهد دولت و بخش خصوصي بر حمايت از نيك انديشي و نيكوكاري تاكيد كردند و دكتر مهدي فاخري دبير علمي همايش گزارشي در ارتباط با كنفرانس و اهدافش ارائه نمود.  در پانل اول آقای نادر رياحي به بررسي نيكوكاري در اسلام و ساير اديان پرداخت. دكتر حميد انصاري در زمينه مسئوليت اجتماعي شركتها سخنراني كرد. خانم قدس مدير عامل محك بر ضرورت گسترش همکاری خیرخواهانه با مؤسسات مردم نهاد بین المللی تاكيد كرد و دكتر مهدي فاخري در باره ایجاد بانک اطلاعاتی و مراکز پژوهشی به منظور نیازسنجی در امور خیرخواهانه در سطح بین المللی نظرات خود را ارائه نمود.  پانل دوم شاهد حضور اساتيد شناخته شده دانشگاه بود. دكتر مسعود فراستخواه نقش فعالان اقتصادی در گسترش نیکوکاری پایدار بر مبنای نیازهای جامعه و صنعت را مورد بررسي قرار داد. دكتر ناصر فكوهي به موضوع آسیب‏شناسی فرهنگی مفهوم نیکوکاری و ارائه راهکارهای گسترش رفتارهای نیکوکارانه پرداخت. دكتر علي اصغر سعيدي در باره تحول فعالیت‏های خیرخواهانه در جامعه معاصر ایران و راهکارهای ترویج فرهنگ نیکوکاری سخنراني كرد و دكتر سيد حميد خويي بر تأثیرات روان شناختی نیکوکاری در شخص خیّر تاكيد ورزيد.

در پايان بيانيه همايش مسائل و ابعاد گوناگون نيكوكاري را مورد بررسي قرار داده و از دولت و جامعه مدني خواست تا در زمينه گسترش فرهنگ نيكوكاري و تسهيل حقوقي و اداري نيكوكاري زمينه را براي خدمت به محرومين جامعه فراهم سازد. از مهم ترين نكات بيانيه ميتوان به موارد زير اشاره كرد:

اهتمام به معرفی و توسعه نیکوکاری دانش بنیاد با تاکید برنقش ویژه وسایل ارتباط جمعی در اشاعه آن ؛ وضع و اجرای قوانین هدایتی و ایجاد زمینه مشارکت بیشتر سازمان های خیریه و عام المنفعه مردم نهاد درحلقه های تصمیم سازی ؛ نظارت قانونی و ارزیابی موثر عملکرد موسسات نیکوکاری به منظور افزایش اعتماد جامعه ؛  توسعه بستر شبکه‏های اجتماعی و ارتباطی درحوزه فعالیتهای سازمانهای نیکوکاری مردم‏؛ ایجاد مراکز پژوهشی و بانکهای اطلاعاتی به منظور ساماندهی فعالیتهای نیکوکاری و بشردوستانه در سپهر مناسبات بین الملل ؛ تعریف مبانی مسئولیت اجتماعی بنگاهها و فعالان اقتصادی و ترویج و اشاعه فرهنگ آن در چارچوب مناسبات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی جامعه ایران.

همچنين توافق گرديد به منظور پيگيري اجراي بيانيه كارگروههایي تشكيل گردد.

در این همایش از تمبر یادبود برگزاری اولین همایش نیکوکاری و فعالان اقتصادی با حضور حضار رونمایی و تعدادی از حاضران آن را امضاء نمودند.