ایجاد فضاهای عمومی در مناطق محروم

  • ساخت مسجد روستای بهجت آباد آبیک

مسجد حضرت ابوالفضل واقع در 35 کیلومتری جاده تهران- قزوين روستای بهجت آباد که نیمه تمام رها شده بود به هّمت جامعه نیکوکاری ابرار به اتمام رسید.

در گذشته، این مسجد با زیر بنای در حدود 50 مترمربع بوده و کفاف مردم روستا را که جمعیتی بالغ بر 500 نفر دارد، را نمی داد. تنها مسجد روستا  به مدت ده سال بود که تخریب و فقط زیر بنای آن ساخته شده بود و مردم روستا توانمندی مالی ادامه ساخت آن را نداشتند (حدود 70 درصد خانواده هاي روستا، تحت پوشش كميته امداد امام خمینی هستند).

مسجد حضرت ابوالفضل(ع) پس از بازدید کارشناسی، با همت ابرار و حمایت مادی و معنوی خّیر محترم، حاج آقا میر محمد صادقی، در دو طبقه با زیربنایی حدود 1500 مترمربع دارای محراب، حسینیه، سرویس بهداشتی و کتابخانه به پایان رسیده و در حال بهره برداری اهالی روستا می باشد.

 

  • ساخت غسالخانه روستای بهجت آباد آبیک

روستای بهجت آباد با جمعیت 500  خانواری  و سه روستاي اطراف آن (حدود 1000خانواده) فاقد غسالخانه بوده و امر واجب شستن میّت اغلب در حياط مسجد و یا حیاط خانه ها بدون توجه به حفظ بهداشت و محيط زيست صورت ميگرفت و یا با هزینه گزاف به آرامستان قزوین حمل شده و پس از شستشو به روستا منتقل میشد. ضرورت وجود یک غسالخانه در این روستا توسط شوراي ده به جامعه نیکوکاری ابرار، منعكس و حدود  50 درصد مبلغ تخميني (11 میلیون تومان) آن توسط خيّر محترمي تامين و براي ساخت اقدام گرديد. شورای ده بهجت آباد با همّت اهالی و کمک سایر خیرین توانست این امر مهم را به سرانجام برساند.

این غسالخانه با زیر بنایی حدود 70  مترمربع  دارای دو سالن انتظار و سالن شستشو بوده و داخل سالن ها و رونما کلا سنگ کاری شده است و بهره برداری میشود.

 

  • ساخت مرکز آموزشی و تولیدی روستای محمد آباد پسکوه

اقدامات برنامه ریزی شده و عملیاتی جامعه نیکوکاری ابرار در 13 اردیبهشت 1391 با سفر به روستای کویری و محروم محمدآباد پسکوه شهرستان قاین انجام شد. در راستای اولویت های جامعه نیکوکاری ابرار شامل: توانمندسازی افراد، پرورش نخبگان و تأکید بر اشتغال و کارآفرینی، پروژه کارگاه قالیبافی در روستای محمدآباد پسکوه با حمایت مالی و همت والای خیّر گرانقدر شادروان مرحوم آقای حاج سید احمد اخوان دستمالچی کلنگ خورد.
​ 

مرکز آموزشی– تولیدی محمدآباد پسکوه با زیر بنای 170متر مربع شامل کارگاه قالیبافی، کلاس آموزشی (با تجهیزات کامل به ظرفیت 30 نفر) و دفتر طرح توسعه پایدار روستای محمدآباد ساخته و تجهیز گردید و در تاریخ 9 آبان 1392 توسط رئیس وقت اتاق ایران و آن مرحوم و جمعی از فعالان اقتصادی عضو جامعه نیکوکاری ابرار افتتاح گردید.  در حال حاظر 27 نفر از دختران قالیباف محمدآبادی در این مکان، مشغول بافت فرش میباشند.
​