اخبار دفتر مرکزی

کودکان و نوجوانان روستایی با مهارت های زندگی اجتماعی بیشتر آشنا می شوند

کودکان و نوجوانان روستایی با مهارت های زندگی اجتماعی بیشتر آشنا می شوند

مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار با اعلام این خبر گفت: نخستین دوره آموزش متوازن مالي و اجتماعي با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان روستایی با مهارت های زندگی اجتماعی آغاز شده است.

علی اصغر خامنوی در تشریح ضرورت برگزاری این دوره گفت: بر کسی پوشیده نیست که یکی از مسائل جوامع روستایی به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته کشور، محدودیت دسترسی کودکان و نوجوانان روستا به امکانات آموزشی اعم از فضاهای مناسب و استاندارد آموزشی، کتب درسی و غیردرسی و معلمان متخصص و متبحر است. در نتیجه استعدادهای سرشار بسیاری از این کودکان و نوجوانان به خوبی پرورش نمی یایند و در اکثر موارد، نمی توانند مهارت های لازم برای ورود به زندگی اجتماعی را کسب کنند. در طرح توسعه پایدار روستایی ابرار تلاش می شود تا حدودی این  نیازهای آموزشی شناسایی و مرتفع گردد.

خامنوی اضافه کرد: دوره آموزش متوازن مالي و اجتماعي 60 کودک و نوجوان دختر و پسر در رده سنی 8 تا 12 سال در روستاهای هدف طرح توسعه پایدار روستایی در شهرستان قائن خراسان جنوبی از ابتدای تابستان آغاز شده است. در این دوره ابتدا کودکان در قالب بازی های کودکانه ضمن خودشناسی، با مفاهیمی چون هویت، اجتماع محلی، روستا و ... آشنا می شوند. سپس مفاهیم اجتماعی چون  پرورش روابط بین فردی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی را می آموزند. بازی های کودکانه محمل مناسبی برای آموزش کارگروهی و تیمی را فراهم می سازد.

خامنوی ادامه داد: پس از آموزش مفاهیم مقدماتی، ایجاد، تقویت و افزایش هوش مالی شرکت کنندگان مدنظر قرار می گیرد. در این مرحله کودکان با مفاهیمی چون پول، پس انداز، بانك، سرمايه و ... آشنا می شوند. سپس، انجام یک کسب و کار را به صورت عملی تجربه می کنند. در پایان دوره نیز کودکان و نوجوانان هر روستا، با برنامه ریزی و اجرای یک نمایشگاه، اختتامیه دوره را جشن می گیرند.

خامنوی گفت: خوشبختانه این دوره با استقبال بسیار خوب والدین روبرو شده است. بسیاری از آنان به ضرورت برگزاری چنین دوره های آموزشی برای کودکان و نوجوانانشان کاملا واقف هستند و در اجرای این دوره نیز مشارکت خوبی داشته اند.

خامنوی آموزش را زیربنای هر توسعه  ایدانست و گفت: افزایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی، کسب عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس جز از راه آموزش آن هم در دوران کودکی و نوجوانی ممکن نمی باشد. بر این بارویم که آینده روستاها و شهرهای کشورمان در ذهن و جان و دستان همین کودکان و نوجوانان رقم خواهد خورد. اینان به معنای واقعی آینده سازان این مرز و بوم هستند. امیدواریم با این تلاش ها، مسیر توسعه به سوی آینده ای روشن را هموار و ممکن سازیم.

  • منبع:
  • تاریخ درج:5 مرداد 1396