اخبار دفتر مرکزی

اولین دوره انتخابات شورای مرکزی شبكه، در نخستين مجمع عمومی شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه برگزار شد.

اولین دوره انتخابات شورای مرکزی شبكه، در نخستين مجمع عمومی شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه برگزار شد.

علی اصغر خامنوی، رئیس هیئت مدیره شبکه، به ضرورت و سوابق شکل گیری این شبکه اشاره و گفت: شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه حاصل هم فکری و همکاری تعدادی از موسسات مردم نهاد و نیکوکاری است که به صورت داوطلبانه و به منظور برقراری ارتباط در راستای توسعه فرهنگ نیکوکاری، ارتقای سطح کیفی فعالیت های سمن ها و موسسات نیکوکاری و خیریه، افزایش تعامل و همکاری آن ها، شناسایی و ادامه راهکار برای رفع مسائل و مشکلات، تعامل با دستگاه های دولتی و غیر دولتی شکل گرفته و فعالیت های آن می تواند دستاورد ارزشمندی را برای جامعه مدنی کشور به همراه داشته باشد. خوشبختانه حاصل این تلاش ها در اردیبهشت ٩٥ به  ثبت رسمی این شبکه در وزارت کشور منجر گردید.

مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار ضمن اشاره به فرایند عضو پذیری شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه افزود: اقدامات اجرایی ضروری برای موضوع عضوگیری از جمله تدوین اساسانامه عضویت به انجام رسیده است و  در سایت شبکه ملی به آدرسhttp://iranngonetwork.com/ در دسترس اعضای شبکه و سایر موسسات علاقمند به عضویت در شبکه می می باشد. شبکه از آغاز تاسیس شروع به عضو پذيري نموده است و هم اکنون داراي ١٠٤ عضو رسمی و ١٨عضو غير رسمی است.

 خامنوی سیاستهای پیشنهادی برای تداوم موجودیت شبکه را پرهیز از آلوده شدن به گرایش های سیاسی دانست و گفت: مطابق با مفاده ماده 2 اساسنامه شبکه، کلیه فعالیت های شبکه غیرسیاسی, غیردولتی, غیرانتفاعی و غیرتجاری است. در این راستا  قانونمداری، افزایش مشارکت اعضا، نقش آفرینی شبکه در ایجاد تعامل با حاکمیت و ایجاد ساز و کارهای مناسب برای تقویت سازمانهای مردم نهاد و رفع موانع فعالیت آنها در چهارچوب های مصوب همواره مدنظر بوده است.

فیروزه صابر، مدیر عامل شبکه ملی موسسات خیریه و نیکوکاری، ضمن خیر مقدم به سازمانهای مردم نهاد حاضر، مشارکت را اصل بینادین در شکل گیر و تداوم فعالیت شبکه دانست و گفت: میزبان این جلسه کلیه سازمانهای مردم نهاد حاضر هستند. بدون مشارکت فعال تک تک اعضا، قطعا شبکه ملی شکل نمی گرفت.  اما امروز دیگر این شبکه دارای هویت مستقلی است. استقلال شبکه، شفافیت، ساختار دموکراتیک، عدم ارائه خدمات موازی با اعضا و ایجاد ارزش افزوده از جمله اصول راهبردی مهم شبکه می باشد.

مدیرعامل بنیاد کارآفرینی زنان و جوانان، اهداف شبکه را در سه بخش " تثبیت موقعیت سازمانهایی مردم نهاد، توان افزایی آنها و بسترسازی برای تعامل بیشتر سازمانهای مردم نهاد با هم " ذکر کرد و گفت:  به حول و قوه الهی توانستیم چندین برنامه موثر از جمله برگزاری اولین نشست مطبوعاتی شبکه، نشست کارگروه بررسی قوانین معافیت مالیاتی سازمان‌های مردم نهاد، برگزاری نشست های متعدد در موضوع چالش ها و راهکارهای استفاده از نیروهای داوطلب در سازمان‌های مردم نهاد و ...  را در سال گذشته با مشارکت اعضا به انجام رسانیم.

در ادامه، جلسه رای گیری با ریاست و  راهبری داوطلبان حاضر در جلسه و نماينده سازمان هاي مردم نهاد آقاي دكتر چراغچي  در فضایی شفاف برگزار گردید و از میان ٦١ متقاضي رسمي جهت عضويت در شوراي مركزي در جلسه كه بصورت كتبي اعلام آمادگي نموده بودند ٤٠  نفر به نمایندگی از چهل سازمان مردم نهاد حائز اکثریت آرا گردیده و به شورای مرکزی شبکه راه پیدا کردند. همچنین ١٠ نفر نیز به عنوان اعضای علی البدل شورا انتخاب گردیدند. مطابق با اساسنامه شبکه، هیئت موسس موظف بوده به محض رسیدن اعضا به تعداد صدنفر، اولین مجمع عمومی را از میان سازمانهای عضو رسمي تشکیل و بستر انتخاب شورای مرکزی شبکه را فراهم نماید.
  • منبع:
  • تاریخ درج:24 مرداد 1396