یادداشت علی اصغر خامنوی به مناسبت روز ملی روستا و عشایر؛ اهداف طرح توسعه پایدار روستایی ابرار

یادداشت علی اصغر خامنوی به مناسبت روز ملی روستا و عشایر؛ اهداف طرح توسعه پایدار روستایی ابرار

بدون تردید نقش روستاهای کشور، در توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی نقشی محوری، کلیدی و بی بدیل است. بستر بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و از همه مهم‌تر بخش اعظم نیروی انسانی مورد نیاز فعالان اقتصادی در روستاها هستند. ناکارآمدی اندیشه و عمل در حوزه توسعه روستایی در دهه‌های گذشته، وضعیت تولید و اشتغال در روستاها را به شدت نگران‌کننده و به یک دغدغه اجتماعی تبدیل کرده است.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در راستای مسئولیت اجتماعی خود، افزایش سرمایه اجتماعی کشور، کاهش هزینه‌های تولید و توزیع و خنثی کردن اثرات منفی معضلات و مشکلات اجتماعی بر عملکرد بنگاه‌های اقتصادی نسبت به امر مهم توسعه روستایی از طریق جامعه نیکوکاری ابرار پرداخته است.

طرح توسعه پایدار ابرار به دنبال ایجاد اشتغال پایدار مبتنی بر کارآفرینی، افزایش درآمد و بهبود معیشت و بهبود محیط کسب‌وکار روستا است. در این فرایند بهبود وضعیت اجتماعی و فرهنگی و ارتقاء توسعه پایدار انسانی نیز مدنظر است. در تمامی فعالیت‌های ابرار حفظ و احیای منابع پایه روستا شامل آب، خاک و هوا مورد توجه است.

ابرار پس از تجربه موفق توسعه پایدار روستایی در روستای محمدآباد پسکوه استان خراسان جنوبی، هم اکنون این طرح را در 11 روستای محروم 3 استان سیستان و بلوچستان، کردستان و خراسان جنوبی در دست انجام دارد.

فعالیت‌های ابرار تاکنون با حمایت‌های مادی و معنوی فعالان اقتصادی کشور به انجام رسیده است. هم اکنون نیز فرصت بسیار مناسبی جهت ایفای کارآمد و مؤثر مسئولیت اجتماعی در جوامع روستایی فراهم است. جامعه نیکوکاری ابرار پذیرای پیشنهاد‌ها، نظرات و مشارکت‌های سازنده فعالان اقتصادی است.

  • منبع:
  • تاریخ درج:22 مهر 1396
  • دریافت فایل:ندارد