انجمن‌های خیریه هرکدام گروههای خاصی از نیازمندان را هدف‌گذاری کرده‌اند. برخی به کودکان کار کمک می‌کنند، برخی کودکان با استعداد را تحت پوشش قرار می‌‌دهند، برخی به سالمندان توجه می‌کنند و برخی نیز کودکان بی‌سرپرست را مورد حمایت خود قرار می‌دهند. ما با کمک کردن به دیگران روح خود را به رشد می‌رسانیم و آن را متعالی می‌کنیم. فقط کافی است تصمیم بگیریم که می‌خواهیم با کمک‌های خود به چه کسی ماهیگیری یاد بدهیم. انجمن‌های خیریه همین دور و بر هستند، فاصله آن‌ها با ما فقط در حد یک تلفن است. کافی‌ست گوشی را برداریم.....

 

ضرورت حضور انجمن ها و نهادهای خیریه

نهادهای خیریه در کشور ما چگونه عمل می‌کنند و چه مزیت‌هایی دارند ؟

کمی به شنیده‌هایتان در مورد فعالیت‌های این موسسات فکر کنید، به زحماتی که بسیاری از این هموطنان‌مان متحمل می‌شوند و تنها کاری که شما لازم است انجام دهید این است که پشت کامپیوتر شخصی‌تان بنشینید، از بانک‌داری الکترونیک استفاده کنید و مبلغی را به حساب بانکی موسسه مورد نظرتان واریز کنید و آنها هم در کوتاه‌ترین زمان گزارشی از هزینه کمک شما برایتان ارسال می کنند. حتی در برخی موسسات، در جریان امور بودن نیز امکان‌پذیر است. برای جلب اعتماد بیشتر شما. شاید همه گیر شدن این موسسات این فکر را بوجود آورد که به اندازه کافی کمک رسانی می‌شود اما هنوز با کمی نگاه کردن حتی در پایتختمان می بینیم کسانی را چشم امید به کمک های ما دوخته اند. حضور و همکاری هر چه بیشتر این مراکز راه را برای کمک به نیازمندان اندکی هموارتر می کند و راه را برای ما باز نگه می دارند تا با اطمینان بیشتر به سراغ نیازمندان برویم.
این انجمن‌ها یا موسسات خیریه فعالیت خود را در دو بخش متمرکز می‌کنند. نخست اینکه نیازمندان را شناسایی می‌کنند، و سپس آنها را دسته‌بندی کرده و بسته به اولویت نیاز طبقه‌بندی می‌کنند. از سوی دیگر با شناسایی افرادی که علاقمند کمک به نیازمندان هستند این دو دسته را به‌ هم ارتباط می‌دهند. در مقایسه با زمانی که افراد سعی می‌کنند به‌صورت شخصی چنین کمک‌هایی را انجام دهند، انجمن‌های خیریه چند مزیت دارند:
1- در شرایطی که بسیاری از خانواده‌های فقیر تمام تلاش خود را برای زندگی آبرومندانه به‌کار می‌گیرند و در اصطلاح سعی می‌کنند تا صورت خود را با سیلی سرخ نگاه دارند، شناسایی خانواده‌های نیازمند واقعی برای افراد کار ساده‌ای نیست. این کار را انجمن‌ها از طریق ارتباطات خود با نهادهای حمایتی و استخدام مددکاران اجتماعی برای بررسی وضعیت افراد می‌توانند به‌خوبی انجام دهند.
2- همه ما تلاش می‌کنیم هر از چند گاهی به افراد نیازمند کمک کنیم. اما عموما این خانواده‌ها به کمکهای مداوم و مستمر نیاز دارند که گاه از عهده ما خارج است. انجمن‌ها تداوم این کمکها را تضمین می‌کنند و در مواقعی که کمک‌ها قطع می‌شود با انجام پی‌گیری و یا حتا در صورت لزوم جایگزین کردن کمک‌ها، تداوم آن را تضمین می‌کنند.
3- درصورتی که برخی از خانواده‌ها نیازمند دریافت کمک‌های بیشتری باشند و یا در صورت بروز اتفاقات خاصی نظیر بیماری یا ازدواج، این انجمنهای خیریه هستند که با اطلاع رسانی و جذب کمک‌های بیشتر می‌توانند نیازهای خانواده را به‌طور کامل پوشش دهند. کاری که یک فرد به‌تنهایی قادر به انجام آن نیست.
 
4- انجمن‌های خیریه می‌توانند همواره با شناسایی خانواده‌های نیازمند چه از طریق نهادهایی نظیر بهزیستی و چه از طریق معرفی افراد، فهرستی از خانواده‌های نیازمند را به همراه اولویت دریافت کمک در دست داشته باشند. چه بسا فردی که قصد کمک دارد، با مشاهده خانواده‌ای که بیشتر می‌تواند از کمک او برخوردار شده و از آن استفاده کند، کمک‌های خود را در جهت دیگری به‌کار گرفته و یا کمک‌هایی ارائه دهد که قبلا به آن‌ها فکر نمی‌کرده است. بسیاری از خیرین تاکنون توانسته‌اند فرزندان خانواده‌های نیازمند را در محل کار خود استخدام کنند و مشخص است که این امر جز با انجام امور خیریه در قالب کار جمعی امکان پذیر نیست.

    • ضرورت حضور انجمن ها و نهادهای خیریه ضرورت حضور انجمن ها و نهادهای خیریه

      انجمن‌های خیریه هرکدام گروههای خاصی از نیازمندان را هدف‌گذاری کرده‌اند. برخی به کودکان کار کمک می‌کنند، برخی کودکان با استعداد را تحت پوشش قرار می‌‌دهند، برخی به سالمندان توجه می‌کنند و برخی نیز کودکان بی‌سرپرست را مورد حمایت خود قرار می‌دهند. ما با کمک کردن به دیگران روح خود را به رشد می‌رسانیم و آن را متعالی می‌کنیم. فقط کافی است تصمیم بگیریم که می‌خواهیم با کمک‌های خود به چه کسی ماهیگیری یاد بدهیم. انجمن‌های خیریه همین دور و بر هستند، فاصله آن‌ها با ما فقط در حد یک تلفن است ...