گسترش کار خیر، رقابت ایجاد می کند

گسترش کار خیر، رقابت ایجاد می کند

محسن جلال پور، ریاست اتاق ایران و عضو هیأت مدیره جامعه نیکوکاری ابرار، به رغم فشردگی کاری معمول اسفند ماه، در جشنواره طرح توسعه پایدار روستای محمدآباد، در اسفند 94 همراه کاروان سفر دل، راهی روستای محمدآباد می شود. فرصت را مغتنم شمرده، در خصوص طرح توسعه روستای محمدآباد با او به گفتکو می نشینیم.

ابرار: شما قبل از ریاست اتاق ایران نیز عضو هیأت مدیره جامعه نیکوکاری ابرار بودید. روند کارهای انجام شده در طرح توسعه روستای محمدآباد پس کوه را چه طور ارزیابی می‌کنید؟

جلال پور: اتفاقی که در روستای محمدآباد افتاده، اتفاق متفاوتی است. چون بنیاد کار بر اساس تبدیل به یک روستای توسعه‌یافته بر مبنای توسعه پایدار و بلندمدت بنا شده است.

ما باید از کمک مستقیم به اهالی روستا اجتناب می‌کردیم. چون در این صورت روستا برای همیشه نیازمند باقی می‌ماند. سعی ‌ما بر این بود که این کمک را به‌صورت جدی بر محور کارآفرینی و اشتغال دنبال کنیم. برای همین از ابتدا با کارشناسی و مشاوره و بررسی‌های طولانی‌مدت توسط مشاوران ابرار، اولویت‌های اشتغال را شناسایی کردیم و بر اساس آن‌ها اقدام کردیم.

یکی از آن‌ها ایجاد کارگاه قالی‌بافی و مرکز آموزشی و تولیدی بود. برگزاری دوره‌های آموزش خیاطی، کامپیوتر و سایر نیازهای آموزشی و هم‌چنین راه‌اندازی مجموعه‌هایی برای دامداری، مرغ داری و تولید تخم‌مرغ از کارهایی بود که با مشارکت و همراهی خود اهالی اقدام شد. از نظر بودجه هم برای این‌که تصور نکنند پول بی‌حساب و بی‌برگشتی است، از صندوق کارآفرینی امید دعوت به کار کردیم. حضور این صندوق روال انجام کار را بسیار ساده کرد و باعث انجام کارهای بزرگی شد.

این صندوق به افرادی که از طرف ابرار معرفی می‌شدند، تسهیلات داد.

ابرار: خروجی این رویکرد به چه اتفاقاتی در روستا منجر شده است؟

جلال پور: امروز با ایجاد شغل در این روستا نه‌تنها بی‌کار نداریم، بلکه باید از جاهای دیگر برای کار نیرو بیاوریم. خود روستا هم به دلیل تولید و خلق ثروت آبادتر شده. مثلاً کودکستانی تأسیس‌شده یا درختان زیادی در روستا کاشته شده که به‌مرور بارور خواهد شد. درحالی‌که قبل از آن حتی یک درخت هم وجود نداشت.فرهنگ روستا تا حد زیادی تغییر و رشد کرده و ساکنانش کاملاً با چیزی که در کشور و حتی دنیا می‌گذرد، همراه هستند. به‌طورکلی رفت‌وآمدها و دیدو بازدیدها و هم‌چنین بورسیه‌های طرح حمایت تحصیلی آثار فرهنگی بسیاری را در منطقه داشته و شرایط فرهنگی منطقه را تغییر داده است.

ابرار: دورنمای آینده را چه طور می‌بینید؟

جلال پور: در طول این سه سال به نظر من خیلی بیش‌ازحد انتظار عوض‌شده و طرح جشنواره‌ای هم که اخیراً در روستا برگزار شد، نشانه بسیار خوبی برای این تغییر است. بنا داریم از امسال روستاهای دیگری را هم در برنامه بگنجانیم. الآن بحث تثبیت و پایداری این پروژه مطرح است و ما باید به این مسأله بسیار توجه کنیم تا تأثیر فعالیت‌هایمان در روستا از بین نرود. در این زمینه ابرار مشاوران خوبی داشته و دارد.

ابرار: در این زمینه چه کارهایی باید انجام شود؟

جلال پور: باید سازوکاری ایجاد کنیم که بازپرداخت وام‌ها توسط وام‌گیرندگان به‌موقع انجام بشود، روستاییان کار خودشان را انجام بدهند و این روال ادامه پیدا کند. به‌هیچ‌عنوان نباید به سمت اعانه و کمک و پرداخت‌های بدون برگشت برویم. من آن را در راستای توسعه نمی‌دانم. چه برسد به این‌که آن را توسعه پایدار بدانیم.

ابرار: آمار دقیقی وجود دارد که چه قدر از مهاجرت مردم این روستا به شهر کم شده یا امید به زندگی در آن‌ها افزایش پیدا کرده؟

جلال پور: برای آمار دقیق باید به دفتر ابرار و مشاوران طرح رجوع کرد. تا جایی که من اطلاع دارم مهاجرت به روستا برعکس شده و عده زیادی از شهر به روستا برگشته‌اند. یکی از جوانان دامداری که در شهر کارگری می‌کرد، تعریف می‌کرد که حالا به روستا برگشته و با ایجاد دامداری علاوه بر خودش برای چند نفر دیگر هم شغل ایجاد کرده.

ابرار: اساساً با توجه به مسافت بسیار زیاد روستای محمدآباد تا تهران و سختی رفت‌وآمد، چرا این روستا را برای انجام طرح پایلوت انتخاب کردید؟

جلال پور: استان خراسان جنوبی یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور است و روستای محمدآباد پسکوه هم یکی از محروم‌ترین و دورافتاده‌ترین روستاهای این استان محسوب می‌شود. با انتخاب این روستا می‌خواستیم کاری کنیم که روستاهای دیگر به‌عنوان الگو به آن نگاه کنند.

 

ابرار: حمایت صندوق کارآفرینی امید چه طور جلب شد؟

جلال پور: مدیران این صندوق با پیش نهاد خودشان از روستا و کارهای انجام شده در آن بازدید کردند و با دیدن آثار و نتایج کار برای همکاری اظهار تمایل کردند.

ابرار: آیا حاضرید تجربیات ابرار را در اختیار مؤسسات خیریه و روستاهای دیگر بگذارید؟

جلال پور: قطعاً. اصلاً برای همین این کار را کرده‌ایم. رقابت در کار خیر وقتی معنا پیدا می‌کند که گسترش پیدا کند.

   • منبع:
  • تاریخ درج:4 مرداد 1395
  • دریافت فایل:ندارد